Základné pojmy
Kataster nehnuteľností je informačný systém, ktorý obsahuje zoznam nehnuteľností, ich popis a údaje o ich geometrickom (tvar a rozmery nehnuteľností) a polohovom určení. Súčasťou katastra sú údaje o právach k týmto nehnuteľnostiam (vlastnícke právo, záložné právo, predkupné právo, vecné bremeno, správa majetku štátu, obcí, VÚC a nájomné právo (trvajúce viac ako 5 rokov). Všetky údaje katastra sú členené podľa katastrálnych území.
V katastri sa evidujú:
Katastrálny operát - dokumentačné materiály katastra, obsahuje najmä:
Katastrálny operát je verejný, každý má právo doň nahliadnuť a robiť si z neho výpisy alebo náčrty. Zakázané je zverejňovanie rodného čísla a ceny poľnohosp. a lesných pozemkov. Verejnosť zbierky listín (zmluvy, notárske osvedčenia atď.) a umožňuje sa len vlastníkom, geodetom (ak vyhotovuje geometrický plán, pozemkové úpravy) alebo znalcom z odboru GaKK.
Pozemky sa v katastri evidujú ako parcely registra „C“, alebo parcely registra „E“.
Stavby sa v katastri nehnuteľností evidujú iba tie, ktoré majú pevný základ, alebo sú s pevným základom spojené, prípadne podzemné stavby. Hranicou stavby je jej prienik so zemským povrchom, alebo jej priemet na zemský povrch.
Ešte by sme mohli pri popise parciel spomenúť aj identifikáciu parciel. Je to porovnanie zápisu a zákresu tej istej nehnuteľnosti v predchádzajúcich operátoch katastra (parcely z pozemkovej knihy, registra „E“ atď.) so zápisom a zákresom v súčasnom katastri nehnuteľností v katastrálnej mape a v popisných častiach KN (teda parcely registra „C“).
Práva k nehnuteľnostiam kataster eviduje vlastnícke právo, záložné právo, vecné bremeno, predkupné právo (s účinkom vecného práva), práva zo správy majetku štátu, VÚC, obcí a nájomné právo k pozemku, ak nájom má trvať viac ako 5 rokov.